Sprzęt laboratoryjny - wyposażenie laboratorium
Zaprojektowanie pracowni laboratoryjnej wymaga precyzji i rozwagi. Od tego, w jaki sprzęt laboratoryjny zainwestujemy będą zależały wyniki badań, analiz oraz testów. Specjalistyczne wyposażenie powinno pasować do specyfiki wykonywanych zleceń – inny sprzęt znajdzie się w miejscu, w którym laboranci pracują nad syntezą związków chemicznych, a jeszcze inny będzie przeznaczony dla pracowni „pod specjalnym nadzorem”.
Do podstawowego wyposażenia pracowni różnego typu zalicza się natomiast pompy próżniowe. Pozwalają one na wytworzenie ciśnienia niższego niż atmosferyczne, co jest koniecznością w przypadku wielu procesów zachodzących w laboratoriach. Poprzez wytworzenie warunków podobnych do próżni, pompy pełnią ważną rolę w trakcie filtracji i destylacji rozpuszczalników oraz kwasów, przygotowywania próbek czy osuszania.
Odporne chemicznie pompy próżniowe odprowadzają opary gazów i zapewniają bezpieczne warunki pracy nawet wówczas, kiedy praca polega na użyciu agresywnych rozpuszczalników i kwasów. Sprzęt tego typu może także z powodzeniem wspierać pracę innych laboratoryjnych urządzeń. Istnieje wiele rodzajów pomp próżniowych, zaś najpopularniejszym sposobem na rozróżnienie ich jest ich podział na sposób działania. W tej kategorii wyróżniamy przyrządy: objętościowe, strumieniowe, jonowo-sorpcyjne, jonowo magnetyczne, molekularne, kondensacyjne, adsorpcyjne i jonowe. Urządzenia do usuwania gazów zobaczymy m.in. w pracowniach biologicznych, mikrobiologicznych, farmaceutycznych oraz tych, które zajmują się badaniem produktów żywnościowych czy przemysłowych.
Planując specjalistyczne wyposażenie laboratoriów wiele zakładów decyduje się również na zakup urządzeń do pomiarów. W części pracowni, np. petrochemicznych spotkamy kalorymetry. Urządzenia te dzielą się na niewybuchowe oraz wybuchowe z wbudowaną bomba, a dzięki ich użyciu możliwe będzie wyznaczenie ciepła spalania czy ustalenie wartości opałowej różnych substancji.
Bez względu na to, jakie wyposażenie znajduje się w pracowni badawczej, aparatura musi spełniać najwyższe standardy. Jest to jeden z warunków koniecznych do tego, żeby otrzymać prawidłowe wyniki analiz.
EKSTARKTOR WŁÓKNA F-6P RAYPA
Półautomatyczny analizator włókna surowego, kwaśnego i obojętnego wraz z innymi frakcjami, takimi jak celuloza, hemiceluloza i lignina, zgodnie z powszechnie znanymi metodami Weende i Van Soest firmy RAYPA
Ekstraktor włókna na zimno do wstępnego odłuszczania próbki EF-6P RAYPA
Ekstraktor włókna EF-6P RAYPA do wstępnego odłuszczania próbki w analizie oznaczania włókna surowego.
Homogenizator typ WK 25 Pro
Aparat WK 25PRO przeznaczony jest do 100% bezstratnej homogenizacji materiału wsadowego. W praktyce oznacza to, że cała próbka, niezależnie od jej wielkości ulega procesowi homogenizacji.
Homogenizator ręczny CAT X 1740
Firma CAT oferuje 5 jednostek napędowych dostarczanych z różnymi wariantami kontroli prędkości umożliwiającymi rozpoczęcie płynnego procesu homogenizacji. Dostępne są warianty o różnej mocy i maksymalnej prędkości obrotowej.
Inkubatory serii IPPeco Memmert z chłodzeniem modułami Peltiera
IPPeco Inkubator z chłodzeniem Peltiera oferuje minimalne zużycie energii z maksymalną korzyścią dla środowiska naturalnego, ponieważ w przeciwieństwie do technologii sprężarkowej, energia jest wymagana tylko gdy trzeba zmienić temperaturę wewnętrzną.
Agregaty grzewczo-chłodzące Huber
Firma Huber po wprowadzeniu w 1991 roku nowych agregatów grzewczo chłodzących stała się światowym liderem w zakresie grzania i chłodzenia w warunkach laboratoryjnych i przemysłowych. Ultratermostaty stosowane np. do reaktorów zapewniają precyzyjną kontrolę temperatury, mocy grzania, wydajności pompy obiegowej, oraz realizację zadanych charakterystyk grzania i chłodzenia.
Homogenizator ręczny model CAT Unidrive X 1000
Firma CAT oferuje 5 jednostek napędowych dostarczanych z różnymi wariantami kontroli prędkości umożliwiającymi rozpoczęcie płynnego procesu homogenizacji. Dostępne są warianty o różnej mocy i maksymalnej prędkości obrotowej. Wybrane posiadają integralny wyświetlacz ciekłokrystaliczny.
Elektrody serii BlueLine
Elektrody dla powszechnych zastosowań, kompaktowy program elektrod BleuLine pokrywa większość zastosowań w laboratorium.
Elektrody serii IoLine
Jedyny swego rodzaju system referencyjny typu Iod/Iodek z opatentowanym system trójkomorowym zapewnia niespotykaną dotychczas stabilność pomiaru, szybszy czas odpowiedzi elektrody i lepszą dokładność w porównaniu ze standardowym systemem referencyjnym Ag/AgCl.
Elektrody serii ScienceLine
Elektrody dla wszystkich zastosowań, obok elektrod BleuLine, z nowym design oferujemy dla wszystkich zastosowań program elektrod ScienceLine praktycznie dla wszelkich zastosowań laboratoryjnych.
Elektrody procesowe
Poniżej przedstawiamy typowy podział elektrod - sensorów pomiarowych.
Automatyczny gęstościomierz model DDM 2909
Gęstościomierz Rudolph DDM 2909 stabilizuje termicznie próbkę, posiada pełną korekcję lepkości, oscylator referencyjny i VideoView™ do łatwego wykrywania pęcherzyków. Podobnie jak inne modele jest w pełni zgodny z GMP / GLP. DDM 2909 jest gotowy do pracy w sieci z łącznością internetową umożliwiającą zdalny dostęp do zespołu serwisowego i technicznego.
DDM2909 umożliwia pomiar między innymi Brix, alkoholu, API i wielu różnych odczynników laboratoryjnych. Można dodać nieograniczoną liczbę dodatkowych tabel, wielomianów i wzorów.
Automatyczny gęstościomierz model DDM 2910
Rudolph Research zaprojektował gęstościomierz cyfrowy DDM 2910, aby zaspokoić potrzeby następujących branż, mając na uwadze ich potrzeby pomiarowe:
- Chemiczny
- Ropa naftowa
- Farmaceutyczny
- Przemysł napojów
- Zawartość alkoholu w wyrobach monopolowych
Automatyczny gęstościomierz model DDM 2911
Gęstościomierz laboratoryjny DDM 2911 jest idealnym wyborem dla gęstościomierza farmaceutycznego lub dowolnego laboratorium, w którym wymagana jest wysoka dokładność. Model 2911 jest jednym z najbardziej wydajnych przyrządów w linii gęstościomierzy Rudolph, oferującym szeroki zakres pomiarowy, wysoką dokładność oraz metody pokładowe i elektroniczne śledzenie danych wymagane w najbardziej wymagających laboratoriach na świecie. Zaprojektowany dla najbardziej wymagających laboratoriów cGLP/GMP, gęstościomierz DDM 2911 oferuje dokładność gęstości do 0,00005 g/cm3. Jeśli pracujesz w jednej z następujących branż i potrzebujesz najwyższego poziomu dokładności, gęstościomierz DDM2911 jest idealnym wyborem dla Twojego laboratorium.
Automatyczny gęstościomierz model DDM 2911 PLUS
Rudolph DDM 2911 PLUS, gęstościomierz o wysokiej dokładności jest naszym najbardziej wydajnym instrumentem oferującym najszerszy zakres pomiarowy, najwyższą dokładność oraz pokładowe metody i elektroniczne śledzenie danych wymagane w najbardziej wymagających laboratoriach na świecie. DDM 2911 PLUS jest wysoce zalecany do pracy na wysokim poziomie w przemyśle alkoholowym, farmaceutycznym, chemicznym i naftowym. Z 0,00001 g/cm3 DDM 2911 PLUS jest doskonałym wyborem dla przemysłu napojów alkoholowych do pomiaru stężenia alkoholu w celu określenia zawartości alkoholu dla potrzeb rozliczeń fiskalnych
Homogenizator ręczny model CAT X120
Firma CAT oferuje 5 jednostek napędowych dostarczanych z różnymi wariantami kontroli prędkości umożliwiającymi rozpoczęcie płynnego procesu homogenizacji.