Sprzęt laboratoryjny - wyposażenie laboratorium
Zaprojektowanie pracowni laboratoryjnej wymaga precyzji i rozwagi. Od tego, w jaki sprzęt laboratoryjny zainwestujemy będą zależały wyniki badań, analiz oraz testów. Specjalistyczne wyposażenie powinno pasować do specyfiki wykonywanych zleceń – inny sprzęt znajdzie się w miejscu, w którym laboranci pracują nad syntezą związków chemicznych, a jeszcze inny będzie przeznaczony dla pracowni „pod specjalnym nadzorem”.
Do podstawowego wyposażenia pracowni różnego typu zalicza się natomiast pompy próżniowe. Pozwalają one na wytworzenie ciśnienia niższego niż atmosferyczne, co jest koniecznością w przypadku wielu procesów zachodzących w laboratoriach. Poprzez wytworzenie warunków podobnych do próżni, pompy pełnią ważną rolę w trakcie filtracji i destylacji rozpuszczalników oraz kwasów, przygotowywania próbek czy osuszania.
Odporne chemicznie pompy próżniowe odprowadzają opary gazów i zapewniają bezpieczne warunki pracy nawet wówczas, kiedy praca polega na użyciu agresywnych rozpuszczalników i kwasów. Sprzęt tego typu może także z powodzeniem wspierać pracę innych laboratoryjnych urządzeń. Istnieje wiele rodzajów pomp próżniowych, zaś najpopularniejszym sposobem na rozróżnienie ich jest ich podział na sposób działania. W tej kategorii wyróżniamy przyrządy: objętościowe, strumieniowe, jonowo-sorpcyjne, jonowo magnetyczne, molekularne, kondensacyjne, adsorpcyjne i jonowe. Urządzenia do usuwania gazów zobaczymy m.in. w pracowniach biologicznych, mikrobiologicznych, farmaceutycznych oraz tych, które zajmują się badaniem produktów żywnościowych czy przemysłowych.
Planując specjalistyczne wyposażenie laboratoriów wiele zakładów decyduje się również na zakup urządzeń do pomiarów. W części pracowni, np. petrochemicznych spotkamy kalorymetry. Urządzenia te dzielą się na niewybuchowe oraz wybuchowe z wbudowaną bomba, a dzięki ich użyciu możliwe będzie wyznaczenie ciepła spalania czy ustalenie wartości opałowej różnych substancji.
Bez względu na to, jakie wyposażenie znajduje się w pracowni badawczej, aparatura musi spełniać najwyższe standardy. Jest to jeden z warunków koniecznych do tego, żeby otrzymać prawidłowe wyniki analiz.
Aspirator model VACUSAFE
VACUSAFE jest urządzeniem do odciągania/odsysania płynów. Znajduje zastosowanie m.in. po wirowaniu lub przemywaniu płytek z dołkami, do odciągania płynu z preparatów mikrobiologicznych i w wielu innych czynnościach laboratoryjnych.
Aparat MEDIAJET do sterylnego rozlewania pożywek na płytki i do probówek
MEDIAJET jest aparatem do rozlewania podłoży mikrobiologicznych w warunkach sterylnych. Urządzenie w zależności od modelu i modułów opcjonalnych może obsługiwać płytki Petriego o średnicy 35, 60 lub 90 mm. Dodatkowy moduł jest przystosowany do napełniania probówek.
Reaktory ciśnieniowe
Refraktometr model J157
Refraktometr cyfrowy Rudolph J157 oferuje wysoką wydajność i szereg funkcji, które pasują do wielu wymagających zastosowań w laboratoriach i trudnych warunkach przemysłowych. Rudolph Research Analytical, współpracując z użytkownikami refraktometru z różnych krajów i dyscyplin, opracował serię refraktometrów cyfrowych J157. Linia refraktometrów stacjonarnych Rudolph J157 łączy w sobie cechy, zakres pomiarowy i dokładność, które spełniają najbardziej wymagające zastosowania zarówno w laboratorium, jak i poza nim, i ma wiele cech wspólnych z linią produktów refraktometrów Rudolph Research.
Refraktometr model J257
Bardzo wszechstronny refraktometr, Rudolph Research J257 został opracowany we współpracy z użytkownikami refraktometrów laboratoryjnych z przemysłu polimerowego, naftowego, petrochemicznego, farmaceutycznego i olejków aromatycznych. J257 to w pełni automatyczny, cyfrowy refraktometr, wyposażony w elektroniczne chłodzenie i ogrzewanie. Ponadto posiada rozszerzony zakres pomiarowy współczynnika załamania światła.
Refraktometr model J357
J357 to idealny wybór dla najbardziej wymagających użytkowników refraktometrów farmaceutycznych, chemicznych, naftowych, olejków eterycznych, zapachowych i kosmetycznych.
Refraktometr model J457
Refraktometr laboratoryjny J457 jest najbardziej wydajnym instrumentem w linii produktów refraktometru badawczych Rudolph. Dostępne są różne modele/konfiguracje. Wszystkie są wyposażone w ekskluzywną technologię Smart Measure™ firmy Rudolph, która praktycznie zapewnia dokładny współczynnik załamania światła (RI) i BRIX, pomiary poprzez automatyczne wykrywanie problemów z próbkami. J457 może określić, kiedy pryzmat jest nieprawidłowo oczyszczony, niewystarczająca próbka jest załadowana lub czy instrument jest nieprawidłowo skalibrowany. Dostępne są różne konfiguracje dla niewielkich rozmiarów, uchwytu ściennego lub zdalnie odczytywanej konfiguracji fabrycznej. Wszystkie modele są wyposażone w cyfrowy ekran dotykowy i nasz podwójny system kontroli temperatury wykorzystujący technologię Peltiera.
Sacharymetr Autopol 589
Sacharymetr Autopol 589, został zaprojektowany z uzwględnnieniem ponad 50 letniego doświadczenia produceta w oferowaniu rozwiązan dla przemysłu cukrowniczego. System ten wykorzystując pomiar kąta skrecalności optycznej (jak w kalsycznych polarymetrach) podaje wyniki bezpośednio w skali cukrowej.
Lepkościomierz rotacyjny PORTABLE B-One
Reometr LAMY RHEOLOGY PORTABLE B-One jest urządzeniem przenośnym do pomiarów lepkości w terenie lub na produkcji.
Reometr rotacyjny RM 200 CP4000 PLUS
Reometr RM 200 CP4000 PLUS jest podstawowym urządzeniem do pomiarów lepkości w zakresie 1 ÷ 8 000 000 mPa·s z wrzecionowymi geometriami pomiarowymi.
Sacharymetr Autopol 880
Sacharymetr Autopol 880, został zaprojektowany z uzwględnnieniem ponad 50 letniego doświadczenia produceta w oferowaniu rozwiązan dla przemysłu cukrowniczego. System ten wykorzystując pomiar kąta skrecalności optycznej (jak w kalsycznych polarymetrach) podaje wyniki bezpośednio w skali cukrowej.
Sacharymetr Autopol 880 Plus
Sacharymetr Autopol 880PLUS, został zaprojektowany z uzwględnnieniem ponad 50 letniego doświadczenia produceta w oferowaniu rozwiązan dla przemysłu cukrowniczego. System ten wykorzystując pomiar kąta skrecalności optycznej (jak w kalsycznych polarymetrach) podaje wyniki bezpośednio w skali cukrowej.
Sacharymetr Autopol 880T
Sacharymetr Autopol 880T, został zaprojektowany z uzwględnnieniem ponad 50 letniego doświadczenia produceta w oferowaniu rozwiązan dla przemysłu cukrowniczego. System ten wykorzystując pomiar kąta skrecalności optycznej (jak w kalsycznych polarymetrach) podaje wyniki bezpośednio w skali cukrowej.
DESTYLARKA Z PARĄ WODNĄ DNP TS 2000 RAYPA
Destylarka Raypa DNP2000 urządzeniem, które jest w stanie sprostać różnorodnym potrzebom laboratoryjnym. Prosty w obsłudze, podstawowy aparat destylacyjny do analizy azotu – amoniakalnego (metoda Kjeldahla), TKN, białkowego i Devarda w różnych gałęziach przemysłu.
Ponadto Raypa DNP2000 doskonale nadaje się do dodatkowych zastosowań, które wymagają regulacji pary i/lub dodania kwasów np. SO2, fenol, formaldehyd i alkohol.
Sonifikator model SONIC-150W
Homogenizator ultradźwiękowy z pełnym sterowaniem cyfrowym. Urządzenia z naszej oferty automatycznie dostosowują częstotliwość pracy, umożliwiają regulację mocy dostarczanej do próbki, posiadają wbudowany timer, zabezpieczenie przed przeciążeniem oraz możliwość ustawienia wypełnienia cyklu.
Sonifikator model SONIC-250W
Homogenizator ultradźwiękowy z pełnym sterowaniem cyfrowym. Urządzenia z naszej oferty automatycznie dostosowują częstotliwość pracy, umożliwiają regulację mocy dostarczanej do próbki, posiadają wbudowany timer, zabezpieczenie przed przeciążeniem oraz możliwość ustawienia wypełnienia cyklu.