Sprzęt laboratoryjny - wyposażenie laboratorium
Zaprojektowanie pracowni laboratoryjnej wymaga precyzji i rozwagi. Od tego, w jaki sprzęt laboratoryjny zainwestujemy będą zależały wyniki badań, analiz oraz testów. Specjalistyczne wyposażenie powinno pasować do specyfiki wykonywanych zleceń – inny sprzęt znajdzie się w miejscu, w którym laboranci pracują nad syntezą związków chemicznych, a jeszcze inny będzie przeznaczony dla pracowni „pod specjalnym nadzorem”.
Do podstawowego wyposażenia pracowni różnego typu zalicza się natomiast pompy próżniowe. Pozwalają one na wytworzenie ciśnienia niższego niż atmosferyczne, co jest koniecznością w przypadku wielu procesów zachodzących w laboratoriach. Poprzez wytworzenie warunków podobnych do próżni, pompy pełnią ważną rolę w trakcie filtracji i destylacji rozpuszczalników oraz kwasów, przygotowywania próbek czy osuszania.
Odporne chemicznie pompy próżniowe odprowadzają opary gazów i zapewniają bezpieczne warunki pracy nawet wówczas, kiedy praca polega na użyciu agresywnych rozpuszczalników i kwasów. Sprzęt tego typu może także z powodzeniem wspierać pracę innych laboratoryjnych urządzeń. Istnieje wiele rodzajów pomp próżniowych, zaś najpopularniejszym sposobem na rozróżnienie ich jest ich podział na sposób działania. W tej kategorii wyróżniamy przyrządy: objętościowe, strumieniowe, jonowo-sorpcyjne, jonowo magnetyczne, molekularne, kondensacyjne, adsorpcyjne i jonowe. Urządzenia do usuwania gazów zobaczymy m.in. w pracowniach biologicznych, mikrobiologicznych, farmaceutycznych oraz tych, które zajmują się badaniem produktów żywnościowych czy przemysłowych.
Planując specjalistyczne wyposażenie laboratoriów wiele zakładów decyduje się również na zakup urządzeń do pomiarów. W części pracowni, np. petrochemicznych spotkamy kalorymetry. Urządzenia te dzielą się na niewybuchowe oraz wybuchowe z wbudowaną bomba, a dzięki ich użyciu możliwe będzie wyznaczenie ciepła spalania czy ustalenie wartości opałowej różnych substancji.
Bez względu na to, jakie wyposażenie znajduje się w pracowni badawczej, aparatura musi spełniać najwyższe standardy. Jest to jeden z warunków koniecznych do tego, żeby otrzymać prawidłowe wyniki analiz.
Zamrażarka pionowa LGPv 1420
Najwyższej jakości szafa chłodnicza marki DONSERV, modele LKPv 1420 oraz LKPv1423. Doskonałe rozwiązanie dla laboratoriów. Sprawdź ofertę."
Aparat do pomiaru temperatury kroplenia model D-TK3
Dwustanowiskowy aparat D-TK3 służy do automatycznego wyznaczania temperatury kroplenia badanej substancji o stałym stanie skupienia. Sterowanie aparatem odbywa się z komputera.
Homogenizator ręczny model CAT X520
Firma CAT oferuje 5 jednostek napędowych dostarczanych z różnymi wariantami kontroli prędkości umożliwiającymi rozpoczęcie płynnego procesu homogenizacji.
S1000 Thermal Cycler (BIO-RAD)
Termocykler S1000 łączy wysoką wydajność z usprawnionymi funkcjami. Może być używany jako samodzielne urządzenie lub może być podłączony do termocyklera C1000 Touch PCR w celu uzyskania dodatkowej przepustowości.
Ministat
Kompaktowe termostaty cyrkulacyjne z łaźnia do zaawansowanych aplikacyjnych w laboratorium.
Kriostaty - termostaty grzewczo-chłodzące od -25ºC do 200ºC
Małogabarytowe termostaty grzewczo-chłodzące do termostatowania zamkniętych oraz otwartych obiektów zewnętrznych.
Kriostaty - termostaty grzewczo-chłodzące od -45ºC do 200ºC
Kriostaty - termostaty grzewczo-chłodzące od -90ºC do 200ºC
Titroline 5000
Kompaktowy titrator sterowany automatycznie do rutynowych miareczkowań z jednostkami dozującymi 20 lub 50 ml. Dzięki zaprogramowanym wgranym metodom wystarczy wybrać jedną z nich i rozpocząć miareczkowanie.
TitroLine 7000
Jako uniwersalny aparat niskobudżetowym do miareczkowania automatycznego i ręcznego, posiada on szeroki zakres zastosowań. Służy on do miereczkowań (pH metrycznych, potencjometrycznych, konuktometrycznych, redox, dead stop, fotmetrycznych), do 2 EQ i 2EP, jest zalecany do roztworów niewodnych.
TitroLine 7500 KF trace
Aparat posiada szeroki zakres zastosowań do oznaczania wody metodą Karla Fischera, metodą volumetrycznią zarówno do próbek ciekłych, stałych jak i gazowych.
TitroLine 7750
Nowe titratory serii TitroLine 6000,7000, 7750 jak również nowe biurety tłokowe serii TITRONIC 500 posiadają następujące, unikatowe cechy.
TitroLine7750
Uniwersalny aparat do miareczkowania automatycznego i ręcznego posiada on szeroki zakres zastosowań do oznaczania wody metodą Karla Fischera, metodą volumetrycznią zarówno do próbek ciekłych, stałych jak i gazowych.