Sprzęt laboratoryjny - wyposażenie laboratorium
Zaprojektowanie pracowni laboratoryjnej wymaga precyzji i rozwagi. Od tego, w jaki sprzęt laboratoryjny zainwestujemy będą zależały wyniki badań, analiz oraz testów. Specjalistyczne wyposażenie powinno pasować do specyfiki wykonywanych zleceń – inny sprzęt znajdzie się w miejscu, w którym laboranci pracują nad syntezą związków chemicznych, a jeszcze inny będzie przeznaczony dla pracowni „pod specjalnym nadzorem”.
Do podstawowego wyposażenia pracowni różnego typu zalicza się natomiast pompy próżniowe. Pozwalają one na wytworzenie ciśnienia niższego niż atmosferyczne, co jest koniecznością w przypadku wielu procesów zachodzących w laboratoriach. Poprzez wytworzenie warunków podobnych do próżni, pompy pełnią ważną rolę w trakcie filtracji i destylacji rozpuszczalników oraz kwasów, przygotowywania próbek czy osuszania.
Odporne chemicznie pompy próżniowe odprowadzają opary gazów i zapewniają bezpieczne warunki pracy nawet wówczas, kiedy praca polega na użyciu agresywnych rozpuszczalników i kwasów. Sprzęt tego typu może także z powodzeniem wspierać pracę innych laboratoryjnych urządzeń. Istnieje wiele rodzajów pomp próżniowych, zaś najpopularniejszym sposobem na rozróżnienie ich jest ich podział na sposób działania. W tej kategorii wyróżniamy przyrządy: objętościowe, strumieniowe, jonowo-sorpcyjne, jonowo magnetyczne, molekularne, kondensacyjne, adsorpcyjne i jonowe. Urządzenia do usuwania gazów zobaczymy m.in. w pracowniach biologicznych, mikrobiologicznych, farmaceutycznych oraz tych, które zajmują się badaniem produktów żywnościowych czy przemysłowych.
Planując specjalistyczne wyposażenie laboratoriów wiele zakładów decyduje się również na zakup urządzeń do pomiarów. W części pracowni, np. petrochemicznych spotkamy kalorymetry. Urządzenia te dzielą się na niewybuchowe oraz wybuchowe z wbudowaną bomba, a dzięki ich użyciu możliwe będzie wyznaczenie ciepła spalania czy ustalenie wartości opałowej różnych substancji.
Bez względu na to, jakie wyposażenie znajduje się w pracowni badawczej, aparatura musi spełniać najwyższe standardy. Jest to jeden z warunków koniecznych do tego, żeby otrzymać prawidłowe wyniki analiz.
C1000 Touch Thermal Cycler (BIO-RAD)
Termocykler C1000 Touch PCR zapewnia doskonałą wydajność i kolorowy ekran dotykowy ułatwiający programowanie. Może sprostać różnym potrzebom w zakresie przepustowości dzięki łatwo wymiennym modułom reakcyjnym, które można wymieniać w ciągu kilku sekund.
CFX96 Touch Real-Time PCR Detection System (BIO-RAD)
Optyczny moduł reakcyjny CFX96 przekształca termocykler C1000 Touch w system PCR w czasie rzeczywistym. Ten sześciokanałowy system łączy zaawansowaną technologię optyczną z precyzyjną kontrolą temperatury.
CFX Opus Real-Time PCR Systems (BIO-RAD)
Wybierz system CFX Opus Real-Time PCR, aby zapewnić niezawodność, na której polegasz od Bio-Rad, z ulepszoną łącznością i wydajnością dla Twojego nowoczesnego laboratorium.
Aspirator model VACUSIP
VACUSIP jest urządzeniem do odciągania/odsysania płynów. Znajduje zastosowanie m.in. po wirowaniu, przemywaniu płytek z dołkami, odciągania płynu z preparatów mikrobiologicznych i wielu innych aplikacjach laboratoryjnych. Wszystkie odciągnięte płyny zbierają się w butelce szklanej o objętości 0,5l.
Donserv PE-TECH PE
Aparaty do równoległego odparowania próbek Donserv PE-TECH, modele PE4, PE9, PE16, PE36.
Piec do oznaczania wody metodą Karla Fishera- TO 7280 + podajnik do próbek TW7650
Technika headspace oven aparatu TO 7280 pozwala na oddzielenie wody do miareczkowania od próbek ciekłych, stałych i półstałych. W połączeniu z podajnikiem do próbek TW 7650 można analizować automatycznie do 49 próbek.
Podajnik próbek model TW 7400
Podajnik próbek TW 7400 został opracowany dla dużej ilości próbek. Podajnik posiada do wyboru trzy różne stoły pomiarowe o ilości pozycji 42, 48 i 72, oraz trzy do wyboru głowice miareczkujące.
Komory III klasy bezpieczeństwa mikrobiologicznego serii Airstream
Najwyższy poziom bezpieczeństwa mikrobiologicznego.
Robot pipetujący Viaflo Assist
Pipety wielokanałowe są niezbędne w pracy z płytkami z dołkami. Praca z takimi pipetami jest jednak o tyle trudna, że powtarzalne i długo trwający proces może nieść za sobą obniżenie dokładności i zmniejszoną powtarzalność wyników, a przede wszystkim powodować chroniczne przeciążenie mięśni i ścięgien dłoni operatora.
Ręczny palnik gazowy FLAMEBOY
Sterylizacja płomieniem jest powszechną procedurą w wielu laboratoriach w celu zapobiegania skażeniu bakteryjnemu, grzybicznemu lub wirusowemu.
Dilutor grawimetryczny DiluFlow
Urządzenie DiluFlow automatycznie rozcieńcza próbkę stałą w ciągu kilku sekund, z odpowiednią wagą rozcieńczalnika i gwarancją zgodności z normami.
Mierniki wieloparametrowe serii ProLab z funkcją GLP
pH: -2.000 … + 20.000 pH, dokładność 0.003pH
mV: -1999,9 +1999,9 mV, dokładność +/-0.2 mV
Konduktometry serii Lab z funkcją GLP
Konduktometry stacjonarne serii Lab: Lab 960 i Lab 970 to mierniki, które ustalają nowy standard pomiarów w elektrochemii. Lab 970 automatycznie rozpoznaje i monitoruje podłączone sensory pomiarowe. W połączeniu z niezawodnymi elektrodami i roztworami buforowymi, oferowane mierniki gwarantują doskonałe rezultaty pomiarowe – szybko, wygodnie i precyzyjnie.
Automatyczny Licznik kolonii Scan 4000
Scan 4000 to automatyczny licznik kolonii w technologii HD. Jest przystosowany do wszystkich rozmiarów szalek Petriego i dowolnych podłoży hodowlanych. Jego system oświetlenia pośredniego daje duży komfort obsługi, wysoką dokładność i doskonałą powtarzalność. Scan 4000 jest również czytnikiem stref inhibicji.
Komory laminarne serii Airstream® - E (3generacja)
Komora laminarna ESCO AIRSTREAM® Klasa II BIOHAZARD zapewnia ochronę produktu, operatora i otoczenia i przeznaczona jest ogólnych prac mikrobiologicznych z środkami biologicznymi o poziomie bezpieczeństwa 1,2 lub 3.
Konduktometry serii Handy Lab z funkcją GLP
Cyfrowe przenośne konduktometry charakteryzujące się niską ceną, wysoką rozdzielczością, uniwersalnością, bardzo prostą obsługą oraz dużym, wyraźnym wyświetlaczem cyfrowym.