Sprzęt laboratoryjny - wyposażenie laboratorium
Zaprojektowanie pracowni laboratoryjnej wymaga precyzji i rozwagi. Od tego, w jaki sprzęt laboratoryjny zainwestujemy będą zależały wyniki badań, analiz oraz testów. Specjalistyczne wyposażenie powinno pasować do specyfiki wykonywanych zleceń – inny sprzęt znajdzie się w miejscu, w którym laboranci pracują nad syntezą związków chemicznych, a jeszcze inny będzie przeznaczony dla pracowni „pod specjalnym nadzorem”.
Do podstawowego wyposażenia pracowni różnego typu zalicza się natomiast pompy próżniowe. Pozwalają one na wytworzenie ciśnienia niższego niż atmosferyczne, co jest koniecznością w przypadku wielu procesów zachodzących w laboratoriach. Poprzez wytworzenie warunków podobnych do próżni, pompy pełnią ważną rolę w trakcie filtracji i destylacji rozpuszczalników oraz kwasów, przygotowywania próbek czy osuszania.
Odporne chemicznie pompy próżniowe odprowadzają opary gazów i zapewniają bezpieczne warunki pracy nawet wówczas, kiedy praca polega na użyciu agresywnych rozpuszczalników i kwasów. Sprzęt tego typu może także z powodzeniem wspierać pracę innych laboratoryjnych urządzeń. Istnieje wiele rodzajów pomp próżniowych, zaś najpopularniejszym sposobem na rozróżnienie ich jest ich podział na sposób działania. W tej kategorii wyróżniamy przyrządy: objętościowe, strumieniowe, jonowo-sorpcyjne, jonowo magnetyczne, molekularne, kondensacyjne, adsorpcyjne i jonowe. Urządzenia do usuwania gazów zobaczymy m.in. w pracowniach biologicznych, mikrobiologicznych, farmaceutycznych oraz tych, które zajmują się badaniem produktów żywnościowych czy przemysłowych.
Planując specjalistyczne wyposażenie laboratoriów wiele zakładów decyduje się również na zakup urządzeń do pomiarów. W części pracowni, np. petrochemicznych spotkamy kalorymetry. Urządzenia te dzielą się na niewybuchowe oraz wybuchowe z wbudowaną bomba, a dzięki ich użyciu możliwe będzie wyznaczenie ciepła spalania czy ustalenie wartości opałowej różnych substancji.
Bez względu na to, jakie wyposażenie znajduje się w pracowni badawczej, aparatura musi spełniać najwyższe standardy. Jest to jeden z warunków koniecznych do tego, żeby otrzymać prawidłowe wyniki analiz.
Lepkościomierz rotacyjny RM100 PLUS
RM100 PLUS to wiskozymetr o największym dostępnym na rynku zakresie prędkości i momentu obrotowego.
Lepkościomierz rotacyjny RM 100 CP2000 PLUS
Reometr RM 100 CP2000 PLUS jest podstawowym urządzeniem do pomiarów lepkości w zakresie 15 ÷ 6 000 000 mPa·s z wrzecionowymi geometriami pomiarowymi.
Lepkościomierz rotacyjny Portable RM100
Reometr Portable RM100 jest podstawowym urządzeniem do pomiarów lepkości w zakresie 200 ÷ 240 000 000 mPa·s z wrzecionowymi geometriami pomiarowymi.
Lepkościomierz rotacyjny GT-300 PLUS
Lepkościomierz LAMY RHEOLOGY GT-300 PLUS jest podstawowym urządzeniem do pomiaru czasów utwardzania produktów.
Reometr do mierzenia materiałów bitumicznych RHEOTEST® RN 4.3
Z pomocą RN 4.3, próbka jest poddawana odkształceniu ścinającemu i wszystkie reologiczne dane pomiarowe są rejestrowane z wysoką dokładnością. Reometr RN 4.3 jest szczególnie zaprojektowany dla próbek asfaltui innych produktów bitumicznych.
Lepkościomierz rotacyjny Rheotest® RN-SE
Następca sprawdzonej i niezawodnej serii wiskozymetru obrotowego RHEOTEST® RV2 / RV2.1 jest samodzielnym urządzeniem, co pozwala na wykonanie testów CR- / CS.
Reometr do materiałów budowlanych RHEOTEST® RN 4.1
Na podstawie fizycznej i chemicznej struktury produktu materiałów budowlanych nie jest możliwe stosowanie układów pomiarowych cylindrycznych lub stożkowych do badania własności reologicznych zachowania się ich przepływu. Specjalne systemy pomiarowe, opracowane dla przemysłu materiałów budowlanych pozwalają operatorom zbadać charakterystykę reologiczną z bardzo dużą precyzją. Jest ona dostosowana do potrzeb analizy w kontroli jakości, jak również dla zadań badawczych i rozwojowych.
Scan Station 100
ScanStation jest inkubatorem i stacją liczenia kolonii w czasie rzeczywistym, centralizującym inkubację, wykrywanie i liczenie do 100 płytek Petriego jednocześnie.
Scan Station 200
ScanStation jest inkubatorem i stacją liczenia kolonii w czasie rzeczywistym, centralizującym inkubację, wykrywanie i liczenie do 200 płytek Petriego jednocześnie.
Scan Station 300
ScanStation jest inkubatorem i stacją liczenia kolonii w czasie rzeczywistym, centralizującym inkubację, wykrywanie i liczenie do 300 płytek Petriego jednocześnie.
Inkubatory ScanStation
Urządzenia umożliwiające inkubację oraz odczyt i zliczanie kolonii bakterii z szalek Petriego, w czasie rzeczywistym.
Inkubatory z kontrolowaną atmosferą CO2 (opcjonalnie O2) serii ICO
Inkubatory ICO przeznaczone do laboratoriów mikrobiologicznych i biologii molekularnej do hodowli mikroorganizmów oraz hodowli komórkowych wymagających regulacji poziomu CO2 w komorze, a także umożliwiają utworzenie atmosfery o kontrolowanym zmniejszeniu poziomu tlenu.
Komory laminarne serii Streamline
Jako światowy lider w branży komór laminarnych, Esco oferuje najnowsze technologie o najlepszym stosunku jakości do ceny. Komory bezpieczeństwa biologicznego Streamline® (SC2) klasy II zapewniają optymalną wydajność, wspierane przez najnowszy sterownik mikroprocesorowy Sentinel Silver.
WELLJET - Integra Biosciences
Rewolucja w dozowaniu odczynników!
Dozownik odczynników WELLJET i układarka płytek oferują tanie, szybkie i precyzyjne dozowanie zbiorcze, oszczędzając jednocześnie cenne miejsce na blacie roboczym.
Bactron 300: Precyzyjna komora do hodowli beztlenowej
Bactron 300 to flagowy produkt od renomowanego producenta Sheldon Manufacturing, zapewniający doskonałe warunki do hodowli beztlenowych organizmów, mikroorganizmów oraz tkanek w laboratoriach, ośrodkach badawczych i w przemyśle farmaceutycznym. To zaawansowane urządzenie oferuje innowacyjne rozwiązania, które przekładają się na niezwykłą precyzję i kontrolę parametrów hodowli.