Sprzęt laboratoryjny - wyposażenie laboratorium
Zaprojektowanie pracowni laboratoryjnej wymaga precyzji i rozwagi. Od tego, w jaki sprzęt laboratoryjny zainwestujemy będą zależały wyniki badań, analiz oraz testów. Specjalistyczne wyposażenie powinno pasować do specyfiki wykonywanych zleceń – inny sprzęt znajdzie się w miejscu, w którym laboranci pracują nad syntezą związków chemicznych, a jeszcze inny będzie przeznaczony dla pracowni „pod specjalnym nadzorem”.
Do podstawowego wyposażenia pracowni różnego typu zalicza się natomiast pompy próżniowe. Pozwalają one na wytworzenie ciśnienia niższego niż atmosferyczne, co jest koniecznością w przypadku wielu procesów zachodzących w laboratoriach. Poprzez wytworzenie warunków podobnych do próżni, pompy pełnią ważną rolę w trakcie filtracji i destylacji rozpuszczalników oraz kwasów, przygotowywania próbek czy osuszania.
Odporne chemicznie pompy próżniowe odprowadzają opary gazów i zapewniają bezpieczne warunki pracy nawet wówczas, kiedy praca polega na użyciu agresywnych rozpuszczalników i kwasów. Sprzęt tego typu może także z powodzeniem wspierać pracę innych laboratoryjnych urządzeń. Istnieje wiele rodzajów pomp próżniowych, zaś najpopularniejszym sposobem na rozróżnienie ich jest ich podział na sposób działania. W tej kategorii wyróżniamy przyrządy: objętościowe, strumieniowe, jonowo-sorpcyjne, jonowo magnetyczne, molekularne, kondensacyjne, adsorpcyjne i jonowe. Urządzenia do usuwania gazów zobaczymy m.in. w pracowniach biologicznych, mikrobiologicznych, farmaceutycznych oraz tych, które zajmują się badaniem produktów żywnościowych czy przemysłowych.
Planując specjalistyczne wyposażenie laboratoriów wiele zakładów decyduje się również na zakup urządzeń do pomiarów. W części pracowni, np. petrochemicznych spotkamy kalorymetry. Urządzenia te dzielą się na niewybuchowe oraz wybuchowe z wbudowaną bomba, a dzięki ich użyciu możliwe będzie wyznaczenie ciepła spalania czy ustalenie wartości opałowej różnych substancji.
Bez względu na to, jakie wyposażenie znajduje się w pracowni badawczej, aparatura musi spełniać najwyższe standardy. Jest to jeden z warunków koniecznych do tego, żeby otrzymać prawidłowe wyniki analiz.
Odbiciowe kolorymetry automatyczne
W ofercie posiadamy kilkanaście modeli spektrofotometrycznych kolorymetrów przeznaczonych do automatycznej oceny barwy próbki w trybie odbiciowym.
Odbiciowe kolorymetry automatyczne modele RT250 - 300 - 400 - 500
Uniwersalne kolorymetry odbiciowe dedykowane zarówno do próbek nieprzezroczystych, jak i przezroczystych. Zarówno dla próbek stałych jak i ciekłych. Zaprojektowane do szybkich, precyzyjnych pomiarów koloru w szerokim zakresie produktów.
Odbiciowe kolorymetry automatyczne modele RT600 – 700 – 800
Uniwersalne kolorymetry dedykowane zarówno do próbek nieprzezroczystych, jak i przezroczystych. Zarówno dla próbek stałych jak i ciekłych.
Odbiciowy kolorymetr automatyczny model NC45
Lovibond® NC45 pozwala pomiary barwy próbek bez kontaktu próbki z urządzeniem, dzieki czemu idealnie nadaje się do oceny barwy próbek mokrych lub bardzo suchych . Jest to urządzenie laboratoryjne, proste w obsłudze komunikujące się z użytkownikiem za pośrednictwem oprogramowania komputerowego.
Spektrofotometryczne kolorymetry automatyczne seria pfxi 195
Lovibond PFXi 195 stanowią serię precyzyjnych kolorymetrów spektrofotometrycznych zaprojektowanych do obiektywnego badania koloru próbek takich jak płynne chemikalia, paliwa czy innych klarownych cieczy, zawierający standaryzowane źródło światła oraz kolimator, komorę próbek, czujnik światła, monochromator, 9 wąskofalowych filtrów, oddziela fale długości 420 - 710 nm.
Spektrofotometryczne Kolorymetry Automatyczne Seria PFXI 880 / 950 / 955
Lovibond PFXi 880 / 950 i 955 stanowią serię precyzyjnych kolorymetrów spektrofotometrycznych zaprojektowanych do obiektywnego badania koloru próbek takich jak płynne chemikalia, paliwa czy innych klarownych cieczy, zawierający standaryzowane źródło światła oraz kolimator, komorę próbek, czujnik światła, monochromator, 16 wąskofalowych filtrów, oddziela fale długości 420 - 710 nm.
Spektrofotometryczne kolorymetry automatyczne serii PFX
W ofercie posiadamy kilkanaście modeli spektrofotometrycznych kolorymetrów przeznaczonych do automatycznej oceny barwy próbki w trybie transmisji światła przez próbkę.
Komory klimatyczne serii HPPeco Memmert
Zakres temperatury pracy od 0°C (20°C poniżej temperatury otoczenia) do +70°C i pojemność od 109 do 2140 litrów. Wilgotność regulowana od 10 do 90%RH. Szczegółowe dane techniczne i parametry są zależne od indywidualnych wersji i opcji zgodnie ze szczegółowymi danymi technicznymi produktu znajdującymi się w plikach do pobrania.
Komory klimatyczne serii ICH Memmert
Zakres temperatury pracy od -10°C do +60°C i pojemność od 108 do 749 litrów. Wilgotność regulowana od 10 do 80%RH. Szczegółowe dane techniczne i parametry są zależne od indywidualnych wersji i opcji zgodnie ze szczegółowymi danymi technicznymi produktu znajdującymi się w plikach do pobrania.
Komory klimatyczne serii HCP Memmert
Zakres temperatury pracy od +18°C (przynajmniej 7°C powyżej tempertury otoczenia) do +90°C i pojemność od 56 do 241 litrów. Wilgotność regulowana od 20 do 95%RH. Szczegółowe dane techniczne i parametry są zależne od indywidualnych wersji i opcji zgodnie ze szczegółowymi danymi technicznymi produktu znajdującymi się w plikach do pobrania.
Komory klimatyczne serii CTC/TTC Memmert
Zakres temperatury pracy od -42°C do +190°C i pojemność 256 litrów. Wilgotność regulowana od 10 do 98%RH. Szczegółowe dane techniczne i parametry są zależne od indywidualnych wersji i opcji zgodnie ze szczegółowymi danymi technicznymi produktu znajdującymi się w plikach do pobrania.
Klimatyczne komory testowe
Uniwersalna komora testowa do badań wytrzymałości w wysokiej i niskiej temperaturze.
Sterylizatory powietrzne serii SN/SF
Urządzenie posiada elektroniczny układ sterowania bazujący na mikroprocesorowym sterowniku PID z systemem automatycznego diagnozowania i korekty temperatury. Elementy grzejne aparatu rozłożone są równomiernie na obwodzie wewnętrznym komory, co zapewnia dokładny rozkład temperatury we wnętrzu aparatu.
Homogenizatory serii X CAT
Firma CAT oferuje 8 jednostek napędowych dostarczanych z różnymi wariantami kontroli prędkości umożliwiającymi rozpoczęcie płynnego procesu homogenizacji.