Sprzęt laboratoryjny - wyposażenie laboratorium
Zaprojektowanie pracowni laboratoryjnej wymaga precyzji i rozwagi. Od tego, w jaki sprzęt laboratoryjny zainwestujemy będą zależały wyniki badań, analiz oraz testów. Specjalistyczne wyposażenie powinno pasować do specyfiki wykonywanych zleceń – inny sprzęt znajdzie się w miejscu, w którym laboranci pracują nad syntezą związków chemicznych, a jeszcze inny będzie przeznaczony dla pracowni „pod specjalnym nadzorem”.
Do podstawowego wyposażenia pracowni różnego typu zalicza się natomiast pompy próżniowe. Pozwalają one na wytworzenie ciśnienia niższego niż atmosferyczne, co jest koniecznością w przypadku wielu procesów zachodzących w laboratoriach. Poprzez wytworzenie warunków podobnych do próżni, pompy pełnią ważną rolę w trakcie filtracji i destylacji rozpuszczalników oraz kwasów, przygotowywania próbek czy osuszania.
Odporne chemicznie pompy próżniowe odprowadzają opary gazów i zapewniają bezpieczne warunki pracy nawet wówczas, kiedy praca polega na użyciu agresywnych rozpuszczalników i kwasów. Sprzęt tego typu może także z powodzeniem wspierać pracę innych laboratoryjnych urządzeń. Istnieje wiele rodzajów pomp próżniowych, zaś najpopularniejszym sposobem na rozróżnienie ich jest ich podział na sposób działania. W tej kategorii wyróżniamy przyrządy: objętościowe, strumieniowe, jonowo-sorpcyjne, jonowo magnetyczne, molekularne, kondensacyjne, adsorpcyjne i jonowe. Urządzenia do usuwania gazów zobaczymy m.in. w pracowniach biologicznych, mikrobiologicznych, farmaceutycznych oraz tych, które zajmują się badaniem produktów żywnościowych czy przemysłowych.
Planując specjalistyczne wyposażenie laboratoriów wiele zakładów decyduje się również na zakup urządzeń do pomiarów. W części pracowni, np. petrochemicznych spotkamy kalorymetry. Urządzenia te dzielą się na niewybuchowe oraz wybuchowe z wbudowaną bomba, a dzięki ich użyciu możliwe będzie wyznaczenie ciepła spalania czy ustalenie wartości opałowej różnych substancji.
Bez względu na to, jakie wyposażenie znajduje się w pracowni badawczej, aparatura musi spełniać najwyższe standardy. Jest to jeden z warunków koniecznych do tego, żeby otrzymać prawidłowe wyniki analiz.
Suszarka rozpyłowa B 15 Mini
Unopex oferuje idealne rozwiązanie z mini suszarką rozpyłową B 15 do pierwszego próbnego suszenia rozpyłowego, mikrokapsułkowania, studiów wykonalności, rozwoju procesów i badań produktów.
Suszarka rozpyłowa Unopex B 230 Pilot Scale nadaje się do produkcji na małą skalę proszków z roztworów, zawiesin lub emulsji.
UV-1801S – Wszechstronny spektrofotometr UV-Vis dla profesjonalnych analiz laboratoryjnych
Spektrofotometr UV-1801S to nowoczesne urządzenie zaprojektowane z myślą o laboratoriach badawczych i przemysłowych, które wymagają wysokiej precyzji oraz niezawodności w codziennych analizach. Jego kompaktowa konstrukcja i zaawansowane funkcje pozwalają na wszechstronne zastosowanie w różnych dziedzinach, takich jak przemysł chemiczny, farmaceutyczny, spożywczy oraz nauki biologiczne.
Hei-Shake orbital Core
Numer katalogowy (P/N): 546-11400-00
Wszechstronność i precyzja w jednym urządzeniu – do 15 kg obciążenia
Hei-SHAKE Orbital Core 2000
Numer katalogowy (P/N): 546-11404-00
Większy wszechstronny model o maksymalnym obciążeniu 15 kg
Rotamax 120
- Model oszczędzający miejsce z maksymalnym obciążeniem 2 kg
- Z szeroką gamą akcesoriów do indywidualnego zestawienia – z możliwością zamocowania do 16 kolb Erlenmeyera o pojemności 25 ml
- Prędkość może wynosić od 20 do 300 obr./min i jest regulowana indywidualnie oraz płynnie – od delikatnego do intensywnego mieszania
- Funkcja timera na maksymalnie 120 minut automatycznie kończy pracę wytrząsarki po upływie ustawionego czasu, a po zakończeniu cyklu rozbrzmiewa sygnał dźwiękowy.
Unimax 1010
Wytrząsarki Unimax firmy Heidolph to zaawansowane urządzenia laboratoryjne, zaprojektowane z myślą o zapewnieniu najwyższej jakości mieszania dla różnorodnych zastosowań badawczych. Dzięki precyzyjnemu sterowaniu prędkości oraz szerokiemu zakresowi ustawień, wytrząsarki Unimax są idealnym rozwiązaniem dla laboratoriów wymagających niezawodnych i efektywnych urządzeń do mieszania próbek.
Promax 1020
Promax 1020 to precyzyjna wytrząsarka z napędem EC i kontrolą temperatury, zaprojektowana z myślą o zastosowaniach laboratoryjnych, które wymagają niezawodnego i powtarzalnego mieszania. Dzięki możliwości integracji z modułowym systemem inkubatora, urządzenie umożliwia prowadzenie aplikacji temperaturowo kontrolowanych, takich jak hodowla komórkowa czy oczyszczanie białek w 4 °C.
Numer katalogowy (P/N): 543-22332-00
Titramax 100/101/1000
Wytrząsarki Titramax 100, 101 i 1000 to idealne rozwiązanie do intensywnego mieszania próbek w płytkach wielodołkowych. Dzięki precyzyjnym orbitom wstrząsu – 1,5 mm w modelu 100, 3 mm w modelu 101 oraz wszechstronności modelu 1000, te wytrząsarki gwarantują doskonałe wyniki mieszania przy prędkościach od 150 do 1 350 obr./min.