Sprzęt laboratoryjny - wyposażenie laboratorium
Zaprojektowanie pracowni laboratoryjnej wymaga precyzji i rozwagi. Od tego, w jaki sprzęt laboratoryjny zainwestujemy będą zależały wyniki badań, analiz oraz testów. Specjalistyczne wyposażenie powinno pasować do specyfiki wykonywanych zleceń – inny sprzęt znajdzie się w miejscu, w którym laboranci pracują nad syntezą związków chemicznych, a jeszcze inny będzie przeznaczony dla pracowni „pod specjalnym nadzorem”.
Do podstawowego wyposażenia pracowni różnego typu zalicza się natomiast pompy próżniowe. Pozwalają one na wytworzenie ciśnienia niższego niż atmosferyczne, co jest koniecznością w przypadku wielu procesów zachodzących w laboratoriach. Poprzez wytworzenie warunków podobnych do próżni, pompy pełnią ważną rolę w trakcie filtracji i destylacji rozpuszczalników oraz kwasów, przygotowywania próbek czy osuszania.
Odporne chemicznie pompy próżniowe odprowadzają opary gazów i zapewniają bezpieczne warunki pracy nawet wówczas, kiedy praca polega na użyciu agresywnych rozpuszczalników i kwasów. Sprzęt tego typu może także z powodzeniem wspierać pracę innych laboratoryjnych urządzeń. Istnieje wiele rodzajów pomp próżniowych, zaś najpopularniejszym sposobem na rozróżnienie ich jest ich podział na sposób działania. W tej kategorii wyróżniamy przyrządy: objętościowe, strumieniowe, jonowo-sorpcyjne, jonowo magnetyczne, molekularne, kondensacyjne, adsorpcyjne i jonowe. Urządzenia do usuwania gazów zobaczymy m.in. w pracowniach biologicznych, mikrobiologicznych, farmaceutycznych oraz tych, które zajmują się badaniem produktów żywnościowych czy przemysłowych.
Planując specjalistyczne wyposażenie laboratoriów wiele zakładów decyduje się również na zakup urządzeń do pomiarów. W części pracowni, np. petrochemicznych spotkamy kalorymetry. Urządzenia te dzielą się na niewybuchowe oraz wybuchowe z wbudowaną bomba, a dzięki ich użyciu możliwe będzie wyznaczenie ciepła spalania czy ustalenie wartości opałowej różnych substancji.
Bez względu na to, jakie wyposażenie znajduje się w pracowni badawczej, aparatura musi spełniać najwyższe standardy. Jest to jeden z warunków koniecznych do tego, żeby otrzymać prawidłowe wyniki analiz.
Lepkościomierz rotacyjny RM200 PLUS
RM200 PLUS pozwala zrealizować wszystkie Twoje pomiary krzywych płynięcia, granicy plastyczności, tiksotropi, bez oprogramowania.
Lepkościomierz rotacyjny LAMY B-One plus
Reometr LAMY B-One plus jest podstawowym urządzeniem do pomiarów lepkości w zakresie 15 ÷ 6 000 000 mPa·s z wrzecionowymi geometriami pomiarowymi.
Kapilary Cannon-Fenske SCHOTT
Kapilary Cannon-Fenske oraz wiskozymetry Cannon-Fenske służą do pomiaru lepkości kinematycznej w zakresie 0,4 - 20 000 mm²/sek., wielkość badanej próbki 7 - 10 ml.
Kapilary do rozcieńczeń SCHOTT
Zastosowanie: pomiary lepkości kinematycznej w sposób automatyczny lub ręczny
Kapilara spełnia normę DIN 51562
Kapilary Micro Ubbelohde z TC SCHOTT
Kapilary Micro Ubbelohde z TC oraz wiskozymetry micro Ubbelohde z TC zalecane są do pomiaru lepkości kinematycznej do cieczy nietransparentnych o małej objętości próbki 3-4 ml (np. przepracowane oleje). Wykonywane są w wersjach standardowych jak i w wersji do automatów płucząco/myjących.
Kapilary Ostwald SCHOTT
Kapilary Ostwald oraz wiskozymetry Ostwald służą do pomiaru lepkości kinematycznej w zakresie 0.004 - 10 mm²/sek., wielkość badanej próbki 2 ml.
Kapilary Ubbelohde SCHOTT
Kapilary Ubbelohde z TC oraz wiskozymetry Ubbelohde z TC zalecane są do pomiaru lepkości kinematycznej do cieczy nietransparentnych (np. przepracowane oleje). Wykonywane są w wersjach standardowych jak i w wersji do automatów płucząco/myjących.
Kapilary Ubbelohde z TC SCHOTT
Szczególnie Kapilary Ubbelohde z TC , wiskozymetry Ubbelohde z TC zalecane są do pomiaru lepkości kinematycznej do cieczy nietransparantnych, np. przepracowane oleje. Wykonywane są w wersjach standardowych jak i w wersji do automatów płucząco/myjących.
Lepkościomierz kapilarny seria RHEOTEST LK
Ten nowej generacji wiskozymetr kapilarny zwiększa sprawność i dokładność pomiarów w laboratoriach kontroli jakości, na przykład: w browarach i brzeczkowniach (kontrola lepkości piwa i brzeczki), fabrykach produkujących wyroby malarskie lub farby graficzne, przedsiębiorstwach chemicznych i metalurgicznych (do jakościowej kontroli roztworów polimerów), przedsiębiorstwach mleczarskich, przetwórstwa warzywnego i owocowego oraz przemysłu spirytusowego i olejowego.
Lepkościomierz model AVS 370 SCHOTT
Zawiera w dostawie kompletną, gotową do pracy jednostkę wykonawczą, pompę do wprowadzania substancji pomiarowej do kapilary na zasadzie „podciśnienia” lub „nadciśnienia” do wyboru oraz software WinVisco 370. Kompletny system do pomiaru lepkości składa się z: łaźni do pomiarów lepkości, statywu pomiarowego, jednostki kontrolno-wykonawczej AVS 370 oraz komputera PC.
Lepkościomierz model AVS 470 SCHOTT
System pomiarowy do automatycznego pomiaru lepkości z czujnikami przewodności cieplnej TC lub optoelektrycznymi. Kompletny system do pomiaru lepkości składa się z: łaśni do pomiarów lepkości, statywu pomiarowego, jednostki kontrolnowykonawczej AVS 470.
Lepkościomierz model ViscoClock SCHOTT
Łaźnie wiskozymetryczne SCHOTT
Komory laminarne serii Airstream® - S (3 generacja)
Komora laminarna ESCO AIRSTREAM® Klasa II BIOHAZARD zapewnia ochronę produktu, operatora i otoczenia i przeznaczona jest ogólnych prac mikrobiologicznych z środkami biologicznymi o poziomie bezpieczeństwa 1,2 lub 3.