Sprzęt laboratoryjny - wyposażenie laboratorium
Zaprojektowanie pracowni laboratoryjnej wymaga precyzji i rozwagi. Od tego, w jaki sprzęt laboratoryjny zainwestujemy będą zależały wyniki badań, analiz oraz testów. Specjalistyczne wyposażenie powinno pasować do specyfiki wykonywanych zleceń – inny sprzęt znajdzie się w miejscu, w którym laboranci pracują nad syntezą związków chemicznych, a jeszcze inny będzie przeznaczony dla pracowni „pod specjalnym nadzorem”.
Do podstawowego wyposażenia pracowni różnego typu zalicza się natomiast pompy próżniowe. Pozwalają one na wytworzenie ciśnienia niższego niż atmosferyczne, co jest koniecznością w przypadku wielu procesów zachodzących w laboratoriach. Poprzez wytworzenie warunków podobnych do próżni, pompy pełnią ważną rolę w trakcie filtracji i destylacji rozpuszczalników oraz kwasów, przygotowywania próbek czy osuszania.
Odporne chemicznie pompy próżniowe odprowadzają opary gazów i zapewniają bezpieczne warunki pracy nawet wówczas, kiedy praca polega na użyciu agresywnych rozpuszczalników i kwasów. Sprzęt tego typu może także z powodzeniem wspierać pracę innych laboratoryjnych urządzeń. Istnieje wiele rodzajów pomp próżniowych, zaś najpopularniejszym sposobem na rozróżnienie ich jest ich podział na sposób działania. W tej kategorii wyróżniamy przyrządy: objętościowe, strumieniowe, jonowo-sorpcyjne, jonowo magnetyczne, molekularne, kondensacyjne, adsorpcyjne i jonowe. Urządzenia do usuwania gazów zobaczymy m.in. w pracowniach biologicznych, mikrobiologicznych, farmaceutycznych oraz tych, które zajmują się badaniem produktów żywnościowych czy przemysłowych.
Planując specjalistyczne wyposażenie laboratoriów wiele zakładów decyduje się również na zakup urządzeń do pomiarów. W części pracowni, np. petrochemicznych spotkamy kalorymetry. Urządzenia te dzielą się na niewybuchowe oraz wybuchowe z wbudowaną bomba, a dzięki ich użyciu możliwe będzie wyznaczenie ciepła spalania czy ustalenie wartości opałowej różnych substancji.
Bez względu na to, jakie wyposażenie znajduje się w pracowni badawczej, aparatura musi spełniać najwyższe standardy. Jest to jeden z warunków koniecznych do tego, żeby otrzymać prawidłowe wyniki analiz.
Liofilizatory dwukomorowe (double chamber system) - Epsilon model 2-12D/DS...20500D/DS
Liofilizacja jest najbardziej łagodnym procesem suszenia produktów. Opiera się ona na fizycznym zjawisku sublimacji, tzn. bezpośredniego przechodzenia rozpuszczalnika ze stanu stałego w stan gazowy. Proces ten eliminuje większość zmian enzymatycznych, bakteryjnych czy chemicznych zachodzących przy standardowym suszeniu produktów.
Lifilizator Delta model 1-24 LSCplus / 2-24 LSCplus
Liofilizacja jest najbardziej łagodnym procesem suszenia produktów. Opiera się ona na fizycznym zjawisku sublimacji, tzn. bezpośredniego przechodzenia rozpuszczalnika ze stanu stałego w stan gazowy. Proces ten eliminuje większość zmian enzymatycznych, bakteryjnych czy chemicznych zachodzących przy standardowym suszeniu produktów.
Automatyczny Licznik kolonii Scan 300
Scan 300 to automatyczny licznik kolonii, który zawiera podstawowe funkcje do liczenia płytek Petriego. Jest on specjalnie dostosowany do standardowych podłoży mikrobiologicznych: PCA, MRS...
Extensometry laserowe
Dla najbardziej precyzyjnego, bezdotykowego pomiaru odkształceń, firma amerykańska EIR przedstawia precyzyjne laserowe ekstensometry serii LE. Te wysokowydajne urządzenia są całkowicie niezależne, łatwe w transporcie i łatwe w użyciu dzięki cyfrowemu wyświetlaczowi i 4-przyciskowej klawiaturze.
VIVA uniwersalna komora laminarna do pracy ze zwierzętami
Uniwersalna stacja robocza Esco VIVA została zaprojektowana do pracy ze zwierzętami korzystając z ponad 25-letniego doświadczenia Esco w technologii laminarnego przepływu powietrza.
Zrywarki serii CMT
Elektroniczna uniwersalna maszyna wytrzymałościowa serii CMT jest przeznaczona do badań metali i niemetali (w tym materiałów kompozytowych) w warunkach normalnej, wysokiej i niskiej temperatury rozciągania, ściskania, zginania, ścinania, paskowania, rozrywania, obciążenia, rozluźniania, wytłaczania i innych statycznych badań właściwości mechanicznych oraz badań analitycznych, które umożliwiają automatyczne obliczenie parametrów próby, takich jak ReH, ReL, Rp0.2, Fm, Rt0.5, Rt0,6, Rt0.65, Rt0.7, Rm, E i inne.
CMT-10B
CMT-10B uniwersalna maszyna wytrzymałościowa znajduje szerokie zastosowanie w różnego rodzaju firmach, które produkują ręcznie i maszynowo wykonane panele w działach kontroli jakości drewna. Można wykonywać badania dynamiczne i statyczne wskaźników jakości kompozytów drewnianych i drewnopodobnych, płyt wiórowych, płyt pilśniowych średniej gęstości i innych płyt.
CMT-10H
Zrywaka stosowana jest głównie do określania sztywności przekroju kołowego rur z tworzyw sztucznych i rur kompozytowych, wyposażona w specjalne urządzenie do pomiaru odkształceń sztywności pierścieni, dzięki czemu wyniki pomiarów odkształceń są bardziej dokładne.
CMT-ZY
Maszyna jest odpowiednia do testów naciskowych opakowań kartonowych, różne specyfikacje i wymiary mogą być dostosowane do wymagań użytkownika. Gwarantuje wysoką precyzję kontroli parametrów badań, może realizować stałe obciążenie.
WAW
Seria WAW to uniwersalne maszyny wytrzymałościowe: z elektro-hydraulicznymi serwomechanizmami stosowane w testach 300kN-2000kN, elektronicznym zbieraniem danych testowych, programowaniem w pełni automatycznych testów, automatycznej analizie, drukowaniu raportów i krzywych.
WEW
Elektro-hydrauliczne serwomechanizmy kontrolne serii WEW to uniwersalna maszyna wytrzymałościowa stosowana w testach do 2000kN, z elektronicznym zbieraniem danych testowych, programowaniu w pełni automatycznych testów, automatycznej analizie, drukowaniu raportów i krzywych.
Uchwyty
Metalurgia, budownictwo, przemysł samochodowy, lotniczy, konstrukcja maszyn, przemysł drzewny, przemysł kompozytowy, przemysł meblarski, przemysł metalowy.
Meble laboratoryjne - dygestorium
Dygestoria zapewniają bezpieczne środowisko pracy zabezpieczając przed wydostaniem się szkodliwych czynników poza przestrzeń komory roboczej. Nasze dygestoria dzięki stale udoskonalanej technologii ich wytworzenia, pozwalają oprócz zabezpieczenia personelu na oszczędność w zużyciu powietrza.
Stoły laboratoryjne przyścienne
Stoły laboratoryjne przyścienne wyposażone w odpowiednie blaty robocze w zależności od potrzeb klienta przeznaczone są głównie do prac laboratoryjnych z substancjami agresywnymi w pracowniach chemicznych przy laboratoriach wód i ścieków, zakładów chemicznych, branży spożywczej, browarnictwa oraz wszelkiej działalności związanej z posiadaniem laboratorium.
Stoły laboratoryjne wyspowe
Stoły laboratoryjne wyspowe wyposażone w odpowiednie blaty robocze w zależności od potrzeb klienta przeznaczone są głównie do prac laboratoryjnych z substancjami agresywnymi w pracowniach chemicznych przy laboratoriach wód i ścieków, zakładów chemicznych, branży spożywczej, browarnictwa oraz wszelkiej działalności związanej z posiadaniem laboratorium.
Stoły wagowe
Nieodzownym elementem wyposażenia meblowego każdej pracowni laboratoryjnej jest stół wagowy, na którym powinny być umieszczane wagi analityczne. Antywibracyjność płyty stołu powoduje tłumienie drgań, co zapewnia wysoką dokładność przy ważeniu prób.